30
Říj
Tradice Dne válečných veteránů
Den válečných veteránů se celosvětově slaví 11. listopadu, u příležitosti konce první světové války. Květy vlčího máku pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě první světové války a staly se proto symbolem tohoto svátku. Organizace Post Bellum se k němu přidala poprvé v roce 2014, aby veřejnosti přiblížila příběhy našich válečných veteránů.
Váleční veteráni a Paměť národa
Před 20 lety začali dokumentaristé z Post Bellum zaznamenávat životní příběhy válečných veteránů, zejména z období druhé světové války. Díky jejich práci dnes najdete v online archivu Paměť národa přes 1 000 svědectví. Zájem dokumentaristů se rozšířil i na lidi, kteří bojovali za naši svobodu, i když nenosili uniformu. Jeden z největších archivů orální historie tak nabízí vyprávění účastníků Pražského povstání, odbojářů proti nacismu a komunismu nebo disidentů.
O Centru pomoci Paměti národa
• Centrum založila organizace v době covidové pandemie. Stovkám seniorů a pomohlo se zajištěním ochranných pomůcek, nákupů, doprovodem k lékaři, zprostředkováním odborné péče nebo vyslechnutím na telefonní lince.
Centrum pokračuje v činnosti dále – od září/23 je Centrum pomoci Paměti národa certifikovanou sociální službou, konkrétním druhem služby je Odborné sociální poradenství.
• Posláním Centra pomoci PN je pomáhat zejména pamětníkům, jejichž vzpomínky zaznamenali dokumentaristé Paměti národa. Služby poskytuje účastníkům 2. a 3. odboje, stejně jako příbuzným a blízkým, kteří o pamětníky pečují. Chceme jim pomáhat zorientovat se v obtížných i každodenních životních situacích a poskytnout podporu při jejich řešení.
• Na CPPN mohou obrátit s žádostí o pomoc při řešení obtížných životních situacích v oblastech sociálního zabezpečení, bytové problematiky či při jakémkoli jednání s úřady.
• Základem práce našich sociálních pracovníků je specifický přístup ke skupině našich pamětníků, s úctou k jejich životnímu příběhu, poskytnutí co největšího množství informací
• Mnozí pamětníci mají na základě životní zkušenosti odmítavý postoj vůči státním institucím, v jehož důsledku nejsou ochotní se sami na ně obracet v případě nouze. Jedinečná role Post Bellum spočívá proto v postupném budování vzájemné důvěry, která vede k nalezení účinné formy adekvátní pomoci.
• CPPN může kontaktovat sám pamětník, rodina pamětníka nebo dokumentarista PN, zároveň pracovníci CPPN sami aktivně obvolávají pamětníky a nabízejí služby.
Jaké možnosti služeb jsou seniorům v daném regionu nabízeny:
• bezplatná právní poradna
• psychosociální podpora klientů
• jednotlivé i pravidelné návštěvy ze strany pracovníků CPPN.
Terénní služba je aktuálně k dispozici v Praze, Středočeském, Plzeňském a Karlovarském kraji.
• Řada seniorů má “jen” potřebu mít si s kým popovídat. K tomu ale není určena prioritně kapacita CPPN a jejich pracovníků, na tuto činnost jsou vhodní dobrovolníci, které se do činnosti organizace aktivně zapojují.
• Centrální telefonická linka je k dispozici každý všední den od 9 do 17. hod.
• Školení sociální pracovníci na pobočkách v Praze, Plzni a Liberci s individuálním telefonickým spojením.

Prodej vlčích máků v Městské knihovně od 1. 11. do 29. 11. 2024

14
Říj

O víkendu 12. – 13. 10. 2024 se to na bakovském náměstí hemžilo lidmi. Konalo se zde orobincové sympozium, setkání se zastupiteli v bývalém OD Jizera, v Muzeu Bakovska byla vernisáž výstavy výtvarných prací žáků bakovské základní školy a pracovní díly pro děti. Mnozí z Vás si udělali procházku do města před polednem s tím, že na náměstí „něco zakousnete“ a pak navštívíte některou z dalších akcí.

Je nám moc líto, že jste z Restaurant Day odcházeli se smíšenými pocity nebo dokonce nespokojení. Někteří prodejci, byť byli domluveni s předstihem, svoji účast před konáním akce zrušili. Omluvou byla nemoc, ale také technické problémy. Jelikož to bylo opravdu na poslední chvíli, nepodařilo se nám sehnat adekvátní náhradníky a z tohoto důvodu převažovalo na akci sladké občerstvení. Věříme, že během příštího Restaurant Day se podaří Vaše očekávání naplnit.

Foto: Lukáš Bígl

10
Říj

Beletrie dospělí

Sandy Barker – Léto na Santorini (australský román pro ženy)

Jan Bauer – Mrtvola v brnění (český historický román)

Jan Bauer – Pomsta dánského krále (historický román)

Barbora Bernátová – Dívka v mlze (slovenský detektivní román)

Hila Blum – Jak milovat svoji dceru (izraelský psychologický román)

Jiří Březina – Na kopci (český detektivní román)

Dominik Dán – Konečně normální vražda (slovenský detektivní román známého autora)

Michaela Duffková – Zápisník nealkoholičky (autobiografický příběh české blogerky)

Anki Edvinsson – Sněžný anděl 1. (švédský detektivní thriller)

Patricia Gibney – Hrob na kopci 10(irský detektivní thriller)

Šárka Hieková – Léto na zámku (český milostný román)

Lenka Chalupová – Kyselé třešně 1. (český milostný román)

Danuta Chlupová – Jizva (strhující román z česko-polského pomezí)

Jana Jašová – Znič to jméno (český thriller)

Debbie Johnson – Léto v kavárně nových začátků (anglický román pro ženy)

Iny Lorentz – Vandrovní apatykářka 1. (německý historický román)

Debbie Macomber – Domov s vůní květin (americký román pro  ženy)

Blanka Malá – Láska ve špičce italské boty (český autobiografický román)

Angela Marsons – Uloupené dívky (anglický detektivní román)

Louise Mey – Druhá žena (francouzský román)

Aleš Novotný – Šepot v bouři (český román)

Kristina Ohlsson – Ledoborec 1. (švédský detektivní román)

Petr Opršal – Dokud nás krev nerozdělí (český detektivní román)

Phaedra Patrick – Hotýlek v Itálii (ženský román britské autorky)

Oliver Pötzsch – Katova dcera a prokletí rodu 1. (německý historický  román)

Jennifer Probst – Svedeni osudem (americký milostný román)

Ava Reed – Nemocnice Whitestone 1. Velké naděje (německý román)

Caroline Roberts – Vysněná kavárna na zámku (anglický milostný román)

Mirka Skočílková – Červená nit osudu (český román pro ženy)

Dominika Würll – Přežila jsem africké peklo (slovenský román)

 

Naučná literatura

Lucie Bechynková – Opravdové zločiny 3 (kriminální případy)

Lucie Bechynková – Ženy zločinu (kriminální případy)

Soňa Šlégrová – Moje dcera je feťačka (česká autobiografie)

Iveta Toušlová – Toulavá kamera 38 (populárně-naučná publikace)

 

Regionální literatura

Václav Šolc – Mlýny a elektrárny na dolním toku Jizery

 

 

Novinky budou připraveny k vypůjčení nebo rezervaci od pondělí 14. 10. 2024

10
Říj

Než se přijdete podívat na Restaurant Day v Bakově na náměstí, zastavte se u nás v knihovně. Žáci výtvarného oboru ZUŠ Bakov si pro vás připravili umělecká díla, která sice zatím potěší jen vaše oči, ale jsou inspirována jídlem. Najdete zde také kresby zeleniny a ovoce. Obrazy s názvem „Když mě honí mlsná“ připravili naši nejmladší žáci ve věku 6–8 let.

9
Říj

Ve dnech 12. a 13. října 2024 se v budově staré radnice v Bakově nad Jizerou uskuteční již 2. ročník akce s názvem Bakovský orobinec. Tradice orobincové výroby na Bakovsku sahá hluboko do minulosti, konkrétně do počátku 18. století a je spojena s mnichy kapucíny, kteří tuto dovednost přivezli z Itálie. Produkce tašek, obuvi do chléva, klobouků, ale i rákosového zboží se stala rozšířeným způsobem přivýdělku většiny bakovských domácností. Postupně v 2. polovině 19. století vznikaly firmy, které orobincovou výrobu soustřeďovaly a zároveň získávaly odbytiště daleko za hranicemi českých zemí. Na přelomu století se hitem staly klobouky do tropů, tzv. holubovky, které používali např. vojáci v severní Africe. Obchodník František Oplt přišel s novým postupem pletení, tzv. bakovskou padesátkou, která je dodnes základním prvkem všech výrobků. Zhruba 70 % zboží šlo na počátku 20. století na export. Bakovský orobinec byl prezentován na četných výstavách, jmenujme alespoň Zemskou výstavu v Praze (1891) nebo Světovou výstavu v Rio de Janeiru (1922). Posledním velkým úspěchem byla účast na Světové výstavě v Bruselu (1958). Tzv. bruselský styl ovlivnil i design orobincového zboží, zejména kabelek a kloboučků. Obdivovat je můžete v turistické sezóně v Muzeu Bakovska, kde se nachází unikátní expozice věnovaná orobincové výrobě. 50. léta bohužel zlikvidovala domáckou orobincovou produkci a všichni pletaři a pletařky byli sloučeni do jednoho Okresního podniku služeb. Po sametové revoluci OPP zanikl. Výrobu se pokoušeli vzkřísit Ilja Karmazín a Karel Fridrych, kteří do roku 2014 provozovali orobincovou dílnu na Malé Bělé.

V současnosti přežívá tato tradice v osobě paní Ivety Dandové, dceři Ilji Karmazína, která jako jediná ovládá pletení po bakovském způsobu pomocí tzv. padesátky a je držitelkou titulu Nositel tradice lidových řemesel. Techniku pletení předává paní Dandová nejen svým dvěma dcerám, ale v rámci lektorské činnosti povede na Bakovském orobinci kurz pletení pro úplné začátečníky i mírně pokročilé (pokračovací kurz z minulého ročníku). Cílem je tuto jedinečnou techniku udržet a vychovat následovníky, kteří tradici ponesou dále.

V rámci dvoudenního programu proběhne dále beseda o pletení z ostatních přírodních materiálů pod vedením pana Ivana Sošky, setkání pamětníků a orobincová módní přehlídka, kde žákyně zdejší základní školy předvedou nádherné módní doplňky, jako jsou kabelky a klobouky. Nedílnou součástí je výstava výrobků z orobince. Stejně jako loni pořadatelé osloví veřejnost s prosbou, aby lidé na výstavu přinášeli orobincové předměty, případně je darovali do muzea. Pro děti je připraveno loutkové představení O bakovském orobinci a tvůrčí dílna v prostorách Muzea Bakovska, které je spolu s Kreativním centrem Zvířetice, paní Dandovou a Městem Bakov nad Jizerou spolupořadatelem celé akce. Vše doplní fotoateliér s možností vyfotit se s orobincovými doplňky. Novinkou letošního ročníku bude pokus o upletení rekordní padesátky. Po oba dva dny začíná program v 10:00 a končí mezi čtvrtou a pátou hodinou, kurz bude vždy zahájen o dvě hodiny dříve, tj. v 8:00. Věříme, že letošní ročník přinese nové podněty, jak k této unikátní regionální tradici přilákat více pozornosti, aby se orobincová výroba nestala pouze záležitostí minulosti.

9
Říj

Muzeum Bakovska připravilo pro žáky 1. stupně zhruba hodinové programy, které mají za úkol děti seznámit s fungováním muzea a jeho činností. Jako první nás navštívili druháčci. Pro ně byl určen program s názvem „Co je muzeum“. Společně jsme prošli pravidla bezpečného chování v muzeu, popovídali si o tom, co v muzeu můžeme nalézt, a formou skupinové hry jsme si prohlédli stálou expozici, kde měly děti vyhledávat čísly označené předměty. Cílem bylo předmět správně pojmenovat a říci, k čemu sloužil. Mnozí si z muzea odnesli zcela nová slova, která do té doby neznali, jako je kalamář, hoblík nebo kolovrátek.

3
Říj

V úterý 1. října nás navštívilo divadélko Koloběžka s Houbařskou pohádkou. S touto pohádkou jsme se přenesli do světa hub k čerstvě vyklubanému Hříbkovi, nafoukané Hraběnce Muchomůrkové, houbí Babce a zlobivému Honzovi, který se neumí chovat v lese a napraví ho až spravedlivý čaroděj. Představení se nám všem moc líbilo a rádi přivítáme divadélko Koloběžka s další pohádkou.

3
Říj

Dva poslední zářijové víkendy byly v muzeu zasvěceny výstavě Velký svět malých vláčků. Vzhledem k tradici této akce a oblíbenosti modelových železnic se už dopředu dalo tušit, že návštěvnost bude veliká. Za oba víkendy se na výstavu přišlo podívat celkem 632 zájemců. Nadšení modelářů, kteří s milimetrovou pečlivostí svá miniaturní kolejiště staví, se přenášelo i na příchozí. Nejen děti, ale i jejich rodiče zářili, protože hravost, kterou v nás vláčky vyvolávají, na chvíli překryla i slupku dospělosti.

K vidění byly tři typy modelů. H0 a H0m jsou největším existujícím rozměrem (poměr 1:87). V poměru 1:120 se staví železnice typu TT. Jak nám modeláři prozradili, lze sestrojit i kolejiště v ještě menším poměru. Pro tyto milovníky minivláčků se vžilo označení krotitelé blech. Naši modeláři ale dávají přednost preciznímu vypracování každého detailu nad rozsahem kolejové soustavy. Vše musí být jako v reálné krajině – lidé, domy, dopravní prostředky i přírodní prostředí. Na nákladních vozech se veze skutečné uhlí, v přímém přenosu můžeme sledovat zásah hasičů, na přejezdech čekají maličká autíčka různého stáří, mezi nimi Trabant, Tatra a další značky současné i veteránské. Světelný a zvukový doprovod ještě umocňuje dojem, že pozorujeme reálný provoz na železnici.

Nejrozměrnějším počinem byl model bakovského kolejiště mezi hlavním nádražím a zastávkou Bakov-město. Kromě obou nádražních budov (zastávku můžete vidět ještě v původní podobě) nechybí mosty nad Jizerou, ani skála lemující trať u hlavního nádraží. Do budoucna chtějí modeláři na tomto díle pokračovat a přidat k němu další, Bakovákům dobře známé objekty, jako je třeba hostinec Na Zastávce.

To, co už návštěvníci nemohli pozorovat, byla opakovaná údržba modelů, čištění kolejišť, promazávání, kontrola spojů mezi vagóny a funkčnosti ozvučení. Naši modeláři věnovali výstavě opravdu hodně ze svého volného času a za to se patří jim poděkovat.

Za fotodokumentaci děkujeme Jakubu Čermákovi.

 

3
Říj

Výstavu Velký svět malých vláčků navštívily poslední zářijový den třídy 0.P, 1.A, 1.B, 2.A, 2.B, 3.A a 3.B Základní škola Bakov nad Jizerou, které se po půl hodinách střídaly v našem muzeu. Byl to trochu maraton, ale vše se zvládlo a děti byly nadšené nejen z vláčků, ale i z možnosti vyzkoušet a pustit vlakové soupravy na železnici. Moc děkujeme pánům modelářům, kteří obětovali volný čas a umožnili dětem výstavu shlédnout.